Tančíme a zpíváme už od roku 1930.
Akce
Slovensko, Partizánske - 13. Májový kulturní festival

Datum: 01.05.2014 - 02.05.2014
Skupina: Malá Lipta
Koordinator: A. Čalová


Malá Lipta v Partizánském

První dva májové, sluncem prozářené dny strávily děti Folklorního sdružení Malá Lipta z Liptálu na Slovensku. Cílem třicetičlenné výpravy bylo Partizánske se svým 4. ročníkem festivalu Ja som malý remeselník. Spoluúčinkujícími byly soubory Žochárik z Topolčan, Štvorlístok z Trenčiaanske Turne a domácí Fialka. Vše pod patronací místního souboru Janošík a dalších institucí.

Dozvěděli jsme se, že Partizánské se svého času jmenovalo Baťovany podle zakladatele zdejší průmyslové výroby obuvi Jana Antonína a později Tomáše Bati. V posledních letech došlo k revitalizaci náměstí včetně dalších městských i příměstských společenských, kulturních i sportovních zařízení. Jako důkaz byl areál termálních vod s koupalištěm a penzionem, kde malí Liptalánci našli svoje přechodné bydliště.

Prvomájové dopoledne se všechny zmíněné dětské folklorní soubory vystřídaly na podiu v centru města, Malá Lipta mimo jiné ukázala tance Grumle, Čí je děvče, Ševcovské, Kalamajka, Trnka. Doprovázelo je pro tento účel složené trio zkušených muzikantů z Kunovic, Rožnova pod Radhoštěm a Vsetína. Odpoledne si mladí prokazovali na hříšti a v sálech školní tělocvičny svoje umění ve vybíjené, florbalu, fotbalu a dalších disciplínách.

Druhý májový den se dva soubory přesunuly na městské rekreační středisko Salaš s výhledem na široké údolí kolem Partizánskeého. Po oficiálním vystoupení došlo i na výuku tanců. Malá Lipta uvedla tanec Špaček a Hulán. Nácvik se zalíbil i přihlížejícím dospělákům, kteří se pohotově přidávali.

„Zájezd na Slovensko přinesl zejména kladný dojem i výsledky. Naše děti tančily a zpívaly uvolněně a s nadšením. Jednali jsme i s protějšky s předběžnou dohodou, že jejich Fialka přijede do Liptálu příští rok na tradiční slavnosti. Naše děti čeká v příštích týdnech vystoupení v Zubří na Metlářském jarmarku, v Liptále na 27. Dětském folklorním dnu. Pozvánku na Zemplínské dny do Michalovců jsme museli oželet. Jsou těsně před naším srpnovým festivalem.“ Tolik umělecká vedoucí Andrea Čalová.