Tančíme a zpíváme už od roku 1930.
Akce
Čína, Chengdu

Datum: 23.06.2017 - 27.06.2017
Skupina: Základ, CM J. Nechanického
Koordinator: A. Čalová, M. Jakubová


Folklorní spolek LIPTA LIPTÁL ve dnech 23. – 27. 6. 2017 navštívil čínskou provincii Sečuán (S’-čchuan), jejíž hlavní město Chengdu má s Prahou od podzimu 2016 přímé letecké spojení. Skupinu 15 tanečníků a muzikantů doprovázel pan Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR, a pánové Zhang Hong a Li Shifei, viceprezidenti Čínsko-evropské asociace pro kulturní a uměleckou výměnu (China – Europe Culture and Arts Exchange Association). Hlavním organizátorem akce byla Sečuánská rozvojová asociace pro podporu západní Číny (Sichuan Research and Development Association of Promotion for West China).

Chengdu je 15 milionová moderní metropole s dlouhou historií, která získala věhlas zejména hedvábným brokátem. Město a celá provincie je také známá velkými rezervacemi zřízenými na záchranu pandy velké. Co všechno nás čekalo během našeho krátkého pobytu v Číně, kterou většina z nás navštívila poprvé v životě?

Po příletu jsme byli příjemně překvapeni ubytováním v krásném horském hotelu Hongzhu Mountain Hotel, který se nachází v podhůří posvátné hory Emeishan. Sobotní slavnostní večeře se konala za účasti našeho, čínského a tibetského souboru a také hostů z Japonska. Ti všichni a další čínští hosté se v neděli odpoledne zúčastnili slavnostního ceremoniálu u příležitosti položení základního kamene Parku míru Zhige. Po vystoupení řečníků byly zasazeny dva stromy a vypuštěny holubice. Za českou skupinu pronesl projev pan Zdeněk Pšenica. Večer následoval program folklorních souborů v novém Mezinárodním centru pro kulturní výměnu – v amfiteátru v krásném parku. Náš valašský soubor Lipta byl jediným zástupcem z Evropy a také jediný vystupoval s živou hudbou, Cimbálovou muzikou Jiřího Nechanického. Byli jsme opravdu exotickou skupinou, neustále v obležení místních lidí, kteří se s námi chtěli na každém kroku fotit. Málokdo z místních mluvil anglicky, tak jsme rozdávali propagační materiály o souboru, o Liptále, Vsetíně, Zlínském kraji a ČR. Naštěstí na všech byly mapy, tak jsme alespoň mohli vysvětlit, že jsme ze střední Evropy. S pomocí naší tlumočnice a pana Zhanga jsme se vždy domluvili na všem, co bylo třeba. Fungovaly také překladače v mobilech.

V pondělí jsme jeli na výlet do rezervace vzácné pandy velké v BifengXia, která se nachází v horách vzdálených 130 km od centra Chengdu. Byl to obrovský zážitek navštívit chovnou stanici mláďat (mají tam teď 4 mladé) a vidět dospělé pandy, které se vyskytují pouze v Číně a jsou ohroženým druhem. V současné době jich žije ve volné přírodě už jen asi 1200.

Pozdě odpoledne jsme se vrátili do Chengdu, kde jsme měli vystoupení na místní universitě Xi hua. Ve studentském „městečku“ žije a studuje 40.000 lidí!  V univerzitním divadle společně s námi účinkovaly v Programu etnické kulturní výměny místní soubory. Úvodní proslov pronesl za českou stranu pan Zdeněk Pšenica. Za čínskou stranu promluvil pan Bai Chaoping, president společnosti Sichuan Quingjiang Huaxi Investment Co. Ltd., který před 20 lety vystudoval VUT v Brně a mluví stále trochu česky a udržuje obchodní kontakty s ČR.

V úterý, poslední den našeho pobytu, jsme si dopoledne krátce prohlédli historické centrum Chengdu, koupili suvenýry a po 10 hodinovém letu šťastně přistáli v Praze. Čekala nás ještě cesta vlakem domů na Valašsko.

Dojmy z naší krátké cesty po velké zemi budeme vstřebávat ještě dlouho… Děkujeme všem, kteří se podíleli na uskutečnění této akce. Věříme, že kontakty, které jsme v Chengdu navázali, budou fungovat a že v příštím roce přivítáme v Liptále na 49. ročníku MFF Liptálských slavností čínský folklorní soubor.